Czym są roraty i jaka jest ich symbolika?
W trakcie trwania Adwentu wierni oczekują na przyjście Mesjasza, dlatego chętnie uczęszczają na msze przypominające im o nadchodzącym dniu kończącym ten okres. W roku 2022 przypada on na czas od 27 listopada do 24 grudnia, obejmując 4 niedziele. Z Adwentem kojarzonych jest wiele zwyczajów i tradycji, a jedną z najbardziej charakterystycznych są Roraty. Zaczynają one pierwszą część czasu oczekiwania na Boże Narodzenie i od lat związana jest z nimi istotna symbolika.
Roraty, to msza wotywna, czyli w intencji Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją jest ona odprawiana w pierwszy dzień Adwentu o wschodzie słońca. Świątynia przystrojona jest wtedy za pomocą ozdób, takich jak obrazki z Maryją, czy roratka (świeca roratnia). Jest to wyjątkowe wydarzenie, na które zapraszani są wszyscy wierni, dorośli, studenci czy dzieci, dla których organizowane są dodatkowe wydarzenia o późniejszych porach dnia.
Roraty — msza również dla najmłodszych
Jedną z tradycji związanych z Roratami jest przynoszenie własnych lampionów, które mogą być również ręcznie robione. Wspólne ich wykonywanie może być dobrym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu, a także na aktywność podczas zajęć z religii. Dzieci chętnie stworzą własny lampion, a zaniesienie go na mszę, może pozytywnie wpłynąć na to, aby zachęcić je do uczestnictwa. W czasie Rorat najważniejszą osobą ma być Matka Boska Niepokalana. Jej figurka oraz oświetlająca kościół świeca roratnia dają obecnym ukojenie i opiekę w okresie oczekiwania i czuwania na przyjście Bożego dzieciątka.
Ze względu na zainteresowanie dzieci mszą roratnią, jest ona organizowana nie tylko o wschodzie słońca. Nawet popularniejsze stały się spotkania popołudniowe czy wieczorne. Rozpoczynają się one w ciemności przy świetle roratki oraz lampionów, a śpiew hymnu „Chwała na wysokości Bogu” jest momentem, w którym zapalają się światła. Roraty są jedną z mszy, w czasie której czuje się wyjątkową bliskość z Maryją oraz nadchodzące wydarzenie Bożego Narodzenia.
Symbolika, z którą wiążą się Roraty
Nazwa mszy pochodzi od chrześcijańskiego śpiewu liturgicznego, zaczynającego się słowami rorate cæli desuper, co tłumaczy się na „Niebiosa, spuście rosę”. Całe wydarzenie nawiązuje do Matki Chrystusa, dlatego świątynia przystrajana jest w kolory biały oraz niebieski. Taką kolorystykę posiada również świeca roratnia, ustawiona przy ołtarzu przez cały okres Adwentu. Światło świecy oraz lampiony przynoszone przez uczestników mają związek z przypowieścią o pannach roztropnych, które oczekiwały przyjścia Oblubieńca, właśnie w ten sposób oświetlając sobie do niego drogę.
Lampiony wykonywane własnoręcznie mają zwykle cztery boki, oznaczone ilustracjami w formie witraży, nawiązującymi do symboliki adwentowej i chrześcijańskiej. Popularnym rozwiązaniem jest również używanie latarenek na baterie. Dawniej msza ta była odprawiana również poza Adwentem, jednak aktualnie ograniczana jest właśnie do okresu od końca listopada do dnia Bożego Narodzenia. Parafie samodzielnie ustanawiają ich harmonogram, według zainteresowania uczestników, dzięki czemu organizowane mogą być Roraty dla studentów lub Roraty dla dzieci.
Msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie
Obecność Maryi jest w szczególności odczuwalna właśnie na mszy roratniej. Obecne dookoła ozdoby, takie jak figurka Matki Boskiej z Guadalupe, obrazki czy wstęgi dodają wydarzeniom wzniosłości i sprawiają, że uczestnicy czują opiekę Najświętszej Panienki. W zależności od parafii msza ta może trwać od 30 minut do godziny. Niezależnie od pory jej rozpoczęcia, jest ona wyrazem czuwania na przyjście Mesjasza. Czym więcej uczestników, tym widok świecących latarni jest bardziej zjawiskowy. Dlatego właśnie, aby zachować wagę symboliki, msze organizowane są w dogodnych dla parafian porach.
Roraty, to msze, których wielu oczekuje przez cały rok. Sprawiają, że podczas Adwentu odczuwalna jest bliskość Maryi, a czuwanie na przyjście Bożego Narodzenia ma jeszcze więcej głębi. Dla wiernych ważne jest celebrowanie takich wydarzeń, dlatego kupują oni lub wykonują samodzielnie piękne lampiony. Poranna lub wieczorna msza w towarzystwie wszechobecnych świateł sprawia, że możliwe jest oświetlanie drogi dla nadchodzącego Mesjasza.